DIL SECINIZ 
Antalya Aktüel

DÜNYANIN ÜÇ BÜYÜK ULUSLARARASI ORGANİZASYONUNDAN BİRİ OLAN “EXPO” NEDİR?
Gelecek Nesiller için Yeşil Bir Dünya mottosu ile 2016 yılında Antalya’da gerçekleştirilecek olan “Çiçek ve Çocuk” temalı EXPO 2016 ANTALYA / Evrensel Botanik Sergisi, ülkemizin ev sahipliği yapacağı en büyük uluslararası organizasyonlarından birisi olacak. 23 Nisan- 30 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenecek etkinlik 6 ay sürecek.


Antalya'da 177 Kelebek Türü Tespit Edildi
Antalya Kelebek Gözlem Grubu kurucusu Prof. Dr. Olcay Yeğin, kent çevresinde 177 kelebek türü belirlediklerini açıkladı. Zengin bir fauna ve floraya sahip Antalya'da bulunan kelebek türlerini yaklaşık 20 yıldır gözlemleyen Yeğin ve eşi Gülten Yeğin, öğrencilerinin de katılmasıyla Antalya Kelebek Gözlem Grubu'nu kurdu. Grup, gözlemlerini profesyonel olarak fotoğraflayıp, tür tespiti yaptırdı. Böylece Antalya'da 177 kelebek türünün varlığı belirlendi.


Antalya'da Türkiye’nin ilk Deniz Biyolojisi Müzesi açıldı.
Deniz Biyolojisi Müzesi’nde çoğunluğu Antalya Körfezi’nden olmak üzere Türkiye’nin faklı denizlerinden yakalanan deniz kaplumbağası (Caretta caretta), 9 tür köpekbalığı, 10 tür yassı köpekbalığı, yaklaşık 150 tür kemikli balık, süngerler, mercanlar, karides, ıstakoz ve yengeçler, kabuklular, ahtapot, kalamar ve sübyeler, denizyıldızları ve denizkestaneleri olmak üzere yaklaşık 500 tür deniz canlısı sergileniyor. Müzede nesli koruma altında olan, endemik ve Kızıldeniz kökenli deniz canlıları hakkında da bilgilendirmeler yapılacak.


Ahmet Muhtar Kızıltan Kültür Sanat Merkezi
Ahmet Muhtar Kızıltan Kültür Merkezi, günümüz hattatlarının Hilye-i Şerife örneklerini Antalyalılar ile buluşturuyor. Serginin kuratörlüğünü ülkemizin en büyük hat koleksiyoncusu Mehmet Çebi yapıyor. Tanıtım kitapçığında Ahmet Muhtar Kızıltan imzasıyla yayınlanan yazıda; “Dünyanın belli başlı bütün merkezlerinde, Bosna’da, Londra’da, Erbil’de Vatikan’da sergilenmiş ya da henüz hiçbir sergide yer almamış, hattatların ustalıklarının şahikasında yazdıkları 61 adet Hilye-i Şerife’yi geçmişimizin rüzgarında dalgalanan bayraklar misali istifadenize sunuyoruz” ifadesi bulunmaktadır.


En İyi Turizm Örgütü: Antalya Tanıtım Vakfı
Tourexpi Destinasyon Yönetimi Ödülleri 2014 verildi Dünyanın en önemli seyahat fuarlarından biri olan ITB´de sahiplerine verilen „Tourexpi Destinasyon Yönetimi Ödülleri“, fuarda büyük ilgi gördü. Ödüller, sahiplerine Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı ve Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Hüseyin Karslıoğlu tarafından verildi.


Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü
Etkinlik Programı


Anadolu Ateşi
Anadolu Ateşi, Nisan ve Mayıs aylarında da Antalya'da büyüleyici bir şov sergileyecek!


Antalya Golf Turnuva TakvimiIşık Ülkesi Likya Yolu Tanıtım Filmi
Antalyadan başlayıp Kemer üzerinden geçen ve Fethiyede sona eren 506 kilometrelik Likya Yolunun yurtiçi ve yurtdışında tanıtımı için Antalya Tanıtım Vakfı tarafından hazırlanan 40 dakikalık Işık Ülkesi Likya Yolu adlı belgesel film, dünden bugüne gerçek yaşamı gözler önüne sermektedir.


ANTALYA LEZZETLERİ YEMEK KİTABI
Toroslardan Akdenize Antalya Lezzetleri yemek kitabı, 144 sayfa ve Arabaşı ndan Cive ye, Gazel Böreğinden Arap Kadayıfına 135 yemek tarifiyle Türkçe,Almanca, İngilizce ve Rusça


Antalya Promotion Foundation


Antalya Tanıtım Videosu

Get the Flash Player to see this player.

Online Anket
Sevgili Antalya ziyaretçisi,

Web sitesi hazırlayanları olarak bizlerden farklı bakış açısına sahip ziyaretçilerimiz olabileceğini düşünerek aşağıdaki anketi hizmetlerimizi geliştirmek amacıyla doldurmanızı rica ediyor zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz.

Aşağıdaki seyahat hizmetlerinden hangilerinden internet üzerinden rezervasyon yapıyorsunuz.
 Günlük Turlar      28%
 Uçuş      37%
 Otel      15%
 Araç Kiralama      5%
 Restaurant      5%
 Taksi      3%
 Transfer      4%
 
DÜNYANIN ÜÇ BÜYÜK ULUSLARARASI ORGANİZASYONUNDAN BİRİ OLAN “EXPO” NEDİR? <<< Geri  

EXPO Nedir?

Latince kökenli “Exposition” sözcüğünün kısaltması olan EXPO, “Uluslararası Sergi” olarak kullanılmaktadır.

EXPO’ları onaylamaya yetkili uluslararası iki kurum bulunmaktadır. Bunlar, BIE (Uluslararası Sergiler Bürosu) ve AIPH (Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği)’dir.

Türkiye BIE’ye 2004 yılında, AIPH’e ise 2009 yılında üye olmuştur.

2016 yılında Antalya’da yapılacak olan Evrensel Botanik Sergisi’nin etkinliklerinin planlanması, düzenlenmesi ve yönetilmesi ile ilgili olarak T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevlendirilmiş  ve organizasyona yönelik faaliyetleri yürütmek üzere EXPO 2016 Antalya Ajansı kurulmuştur.

DÜNYANIN  ÜÇ BÜYÜK ULUSLARARASI ORGANİZASYONUNDAN BİRİ OLAN “EXPO” NEDİR?

EXPO’lar, yarattığı ekonomik ve kültürel etkileriyle Olimpiyatlar ve Dünya Futbol Şampiyonaları ile dünyanın üç büyük uluslararası etkinlikleri arasında yer alırlar. Yaklaşık 165 yıldır gerçekleştirilen EXPO’lar, söz konusu organizasyonlardan daha uzun süreli düzenlenen tek etkinliktir.

Uluslararası ilk EXPO 1851 yılında Londra'da düzenlenmiş, ünlü Crystal Palace binası EXPO için özel olarak inşa edilmiştir. EXPO’lar içinde en çok bilineni Paris Fuarı için inşa edilen Paris’teki Eiffel Kulesi’dir. Bugün Eiffel Kulesi Fransa’nın simgesi, turizm merkezi olarak gelir kaynağıdır.

EXPO’lar uluslararası seviyede  ‘daha iyi bir dünya’ için bilgi birikimini bir araya getirirler. EXPO’lar katılımcıların fikirlerini sunması, kültürel değerlerini yansıtması ve daha da önemlisi daha iyi bir dünya için projeler oluşturması için uluslararası bir platform oluştururlar.

Dünyanın en eski ve en büyük uluslararası etkinliklerinden biri olan EXPO’lar , başka bir deyişle “Dünya Sergisi”, beş yılda bir düzenlenmekte olup  altı ay sürmektedir. Katılımcıları arasında; devletler, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve özel kurum ve kuruluşlar  yer almaktadır.

 

EXPO’nun en önemli özelliklerinden biri temasıdır. Geniş bir kapsama sahip olan temaların, tüm insanlığı ilgilendirmesi ve evrensel nitelikte olması gerekmektedir.
“Gelecek Nesiller için Yeşil Bir Dünya” mottosu ile  2016 yılında Antalya’da gerçekleştirilecek olan “Çiçek ve Çocuk” temalı EXPO 2016 ANTALYA /  Evrensel Botanik Sergisi, ülkemizin ev sahipliği yapacağı en büyük uluslararası organizasyonlarından birisi olacak. 23 Nisan- 30   Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenecek etkinlik 6 ay sürecek.

EXPO 2016 Antalya, ulusal ve uluslararası sanatsal, kültürel ve akademik etkinliklere başlamış olup kapanış tarihine kadar bu tür etkinliklere devam edilecek ve EXPO 2016 Antalya süresince de birçok etkinlik organize edilecektir.

EXPO 2016 ANTALYA’nın Hedefleri

 • Ulusal ve uluslararası çevre sorunlarını belirleyerek çözüm için öneriler getirmek,
 • Gelecek nesillerin çevrecilik bilincini artırmak,
 • Ekolojik ve organik tarımın önemini belirtmek,
 • Küresel ısınma çözümlerine katkıda bulunmak,
 • Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak,
 • Sağlıklı nesillerin gelişmesi ile ilgili konuları tartışarak nasıl başarılacağını araştırmak,
 • Yenilebilir enerji kaynaklarının küresel ısınmaya karşı öneminin altını çizmek,
 • Çocuklar ile ilgili ulusal ve uluslararası toplantı ve konferanslar düzenlemek,
 • Türkiye ve Akdeniz bölgesinin endemik bitki zenginliğini ortaya çıkarmak,
 • Türkiye’nin botanik zenginliğini diğer dünya ülkeler ile paylaşmak ve diğer ülkelerin botanik alanında gelişmelerine destek olmak,
 • Miras: EXPO 2016 Antalya süresi boyunca yapılacak akademik çalışma ve araştırmalar ile gelecek nesillere bir miras bırakmak,
 • Sürdürülebilirlik: EXPO 2016 Antalya’nın kapanış tarihinden sonra ziyaretçilere açık kalarak bölgesel, ulusal, uluslararası turizme katkıda bulunmak,
 • Yaklaşık 100 ülke ve 30 uluslararası organizasyonun katılımı,
 • 8 milyon ulusal ve uluslararası ziyaret,
 • Türkiye’nin ilk Tarım ve Çevre Müzesi.

GELECEK NESİLLER İÇİN YEŞİL BİR DÜNYA

EXPO 2016 ANTALYA, Antalya-Alanya Karayolunun 17. km’sinde, Aksu ilçesi sınırları içerisindeki  1.121 dekarlık bir alanda gerçekleştirilecektir.

Expo Alanında Bulunacaklar

 • EXPO Tepesi
 • EXPO Ormanı
 • EXPO Meydanı
 • EXPO Gölü
 • EXPO Kulesi
 • Tarım ve Çevre Müzesi
 • Teknoloji Bahçesi
 • Ülke Bahçeleri
 • Yerel Firma Bahçeleri
 • Sponsor Firma Bahçeleri
 • Rekreasyon Alanları
 • Amfi Tiyatro
 • Restoranlar ve Satış Alanları

EXPO 2016 ANTALYA’NIN KAZANDIRACAKLARI

 • Kentin ekonomik gücünü artıracak,
 • Şehrin turizm ve kongre alanında yeterliliği bir kez daha kanıtlanmış olacak,
 • Uluslararası yatırımcıların yatırım fırsatlarını daha yakından görmesi sağlanacak ve yabancı yatırımcıların sayısı artacak,
 • Antalya’nın cazibe merkezine dönüşmesiyle birlikte kentsel dönüşüm projeleri de hızlanacak,
 • EXPO’nun yapılacağı alan, organizasyon sonrasında şehrin ekonomik ve sosyal hayatına katkı sağlayacak şekilde değerlendirilecek,
 • Bölgesel, ulusal ve uluslararası turizmin ilerlemesine katkı sağlayacak,
 • Halkımıza ve gelecek nesillere yeşil çevre ve bilinci aşılanacak,
 • Ulusal ve uluslararası akademik çalışmaların geliştirilmesine destek olacak.
Diğer Kayıtlar
1-
2-
3-
4-En İyi Turizm Örgütü: Antalya Tanıtım Vakfı
5-Antalya'da 177 Kelebek Türü Tespit Edildi
6-Antalya'da Türkiye’nin ilk Deniz Biyolojisi Müzesi açıldı.
7-Ahmet Muhtar Kızıltan Kültür Sanat Merkezi
8-Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü
9-Anadolu Ateşi
10-Antalya Golf Turnuva Takvimi
11-Işık Ülkesi Likya Yolu Tanıtım Filmi
12-Antalya Promotion Foundation
13-ANTALYA LEZZETLERİ YEMEK KİTABI
 
Antalya Guide © Copyright 2009 Antalya Tanıtım Vakfı
Bu sitede bulunan tüm resimler, yazılar, logo ve dökümanlar Antalya Tanıtım Vakfı tarafından izinsiz alınamaz ve kopyalanamaz.
Antalya Kadın Müzesi
Designed by Mescomedia