DIL SECINIZ 
Antalya Aktüel

DÜNYANIN ÜÇ BÜYÜK ULUSLARARASI ORGANİZASYONUNDAN BİRİ OLAN “EXPO” NEDİR?
Gelecek Nesiller için Yeşil Bir Dünya mottosu ile 2016 yılında Antalya’da gerçekleştirilecek olan “Çiçek ve Çocuk” temalı EXPO 2016 ANTALYA / Evrensel Botanik Sergisi, ülkemizin ev sahipliği yapacağı en büyük uluslararası organizasyonlarından birisi olacak. 23 Nisan- 30 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenecek etkinlik 6 ay sürecek.


Antalya'da 177 Kelebek Türü Tespit Edildi
Antalya Kelebek Gözlem Grubu kurucusu Prof. Dr. Olcay Yeğin, kent çevresinde 177 kelebek türü belirlediklerini açıkladı. Zengin bir fauna ve floraya sahip Antalya'da bulunan kelebek türlerini yaklaşık 20 yıldır gözlemleyen Yeğin ve eşi Gülten Yeğin, öğrencilerinin de katılmasıyla Antalya Kelebek Gözlem Grubu'nu kurdu. Grup, gözlemlerini profesyonel olarak fotoğraflayıp, tür tespiti yaptırdı. Böylece Antalya'da 177 kelebek türünün varlığı belirlendi.


Antalya'da Türkiye’nin ilk Deniz Biyolojisi Müzesi açıldı.
Deniz Biyolojisi Müzesi’nde çoğunluğu Antalya Körfezi’nden olmak üzere Türkiye’nin faklı denizlerinden yakalanan deniz kaplumbağası (Caretta caretta), 9 tür köpekbalığı, 10 tür yassı köpekbalığı, yaklaşık 150 tür kemikli balık, süngerler, mercanlar, karides, ıstakoz ve yengeçler, kabuklular, ahtapot, kalamar ve sübyeler, denizyıldızları ve denizkestaneleri olmak üzere yaklaşık 500 tür deniz canlısı sergileniyor. Müzede nesli koruma altında olan, endemik ve Kızıldeniz kökenli deniz canlıları hakkında da bilgilendirmeler yapılacak.


Ahmet Muhtar Kızıltan Kültür Sanat Merkezi
Ahmet Muhtar Kızıltan Kültür Merkezi, günümüz hattatlarının Hilye-i Şerife örneklerini Antalyalılar ile buluşturuyor. Serginin kuratörlüğünü ülkemizin en büyük hat koleksiyoncusu Mehmet Çebi yapıyor. Tanıtım kitapçığında Ahmet Muhtar Kızıltan imzasıyla yayınlanan yazıda; “Dünyanın belli başlı bütün merkezlerinde, Bosna’da, Londra’da, Erbil’de Vatikan’da sergilenmiş ya da henüz hiçbir sergide yer almamış, hattatların ustalıklarının şahikasında yazdıkları 61 adet Hilye-i Şerife’yi geçmişimizin rüzgarında dalgalanan bayraklar misali istifadenize sunuyoruz” ifadesi bulunmaktadır.


En İyi Turizm Örgütü: Antalya Tanıtım Vakfı
Tourexpi Destinasyon Yönetimi Ödülleri 2014 verildi Dünyanın en önemli seyahat fuarlarından biri olan ITB´de sahiplerine verilen „Tourexpi Destinasyon Yönetimi Ödülleri“, fuarda büyük ilgi gördü. Ödüller, sahiplerine Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı ve Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Hüseyin Karslıoğlu tarafından verildi.


Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü
Etkinlik Programı


Anadolu Ateşi
Anadolu Ateşi, Nisan ve Mayıs aylarında da Antalya'da büyüleyici bir şov sergileyecek!


Antalya Golf Turnuva TakvimiIşık Ülkesi Likya Yolu Tanıtım Filmi
Antalyadan başlayıp Kemer üzerinden geçen ve Fethiyede sona eren 506 kilometrelik Likya Yolunun yurtiçi ve yurtdışında tanıtımı için Antalya Tanıtım Vakfı tarafından hazırlanan 40 dakikalık Işık Ülkesi Likya Yolu adlı belgesel film, dünden bugüne gerçek yaşamı gözler önüne sermektedir.


ANTALYA LEZZETLERİ YEMEK KİTABI
Toroslardan Akdenize Antalya Lezzetleri yemek kitabı, 144 sayfa ve Arabaşı ndan Cive ye, Gazel Böreğinden Arap Kadayıfına 135 yemek tarifiyle Türkçe,Almanca, İngilizce ve Rusça


Antalya Promotion Foundation


Antalya Tanıtım Videosu

Get the Flash Player to see this player.

Online Anket
Sevgili Antalya ziyaretçisi,

Web sitesi hazırlayanları olarak bizlerden farklı bakış açısına sahip ziyaretçilerimiz olabileceğini düşünerek aşağıdaki anketi hizmetlerimizi geliştirmek amacıyla doldurmanızı rica ediyor zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz.

Aşağıdaki seyahat hizmetlerinden hangilerinden internet üzerinden rezervasyon yapıyorsunuz.
 Günlük Turlar      28%
 Uçuş      37%
 Otel      15%
 Araç Kiralama      5%
 Restaurant      5%
 Taksi      3%
 Transfer      4%
 
Antalya'da 177 Kelebek Türü Tespit Edildi <<< Geri  

Antalya'da 177 Kelebek Türü Tespit Edildi

Antalya Kelebek Gözlem Grubu kurucusu Prof. Dr. Olcay Yeğin, kent çevresinde 177 kelebek türü belirlediklerini açıkladı.

Zengin bir fauna ve floraya sahip Antalya'da bulunan kelebek türlerini yaklaşık 20 yıldır gözlemleyen Yeğin ve eşi Gülten Yeğin, öğrencilerinin de katılmasıyla Antalya Kelebek Gözlem Grubu'nu kurdu. Grup, gözlemlerini profesyonel olarak fotoğraflayıp, tür tespiti yaptırdı. Böylece Antalya'da 177 kelebek türünün varlığı belirlendi.

Grup, Termessos, Koru Dağı ve Çimi Yaylası'nda özel izinlerle yaptıkları gözlemlerde tespit ettikleri kelebek türlerini fotoğraflayıp, kelebek üzerine en iyi kaynak olarak gösterilen "Collins Butterfly Guide" kitabının yazarları Tom Tolman ve Richard Lewington'a da onaylattı.

Prof. Dr. Yeğin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir bölgedeki kelebek sayısının belli bir seviyede olmasının, o bölgenin doğal olarak korunduğu anlamına geldiğini ifade etti.

Antalya Kelebek Gözlem Grubu'nun çalışmaları ile kentin tahrip edilmemiş doğal güzelliklerini tanıtmak, yaşatmak ve yetkililerin önlem almalarını sağlamayı amaçladıklarını anlatan Yeğin, "İngiltere'de 50, Danimarka'da 55, Finlandiya'da 125, Macaristan'da ise 150 tür kelebek bulunuyor. Türkiye'de ise sadece Antalya'da 177 tür gündüz kelebeğinin yaşadığını tespit ettik" dedi.

Ekibiyle bölgeye özgü 3 endemik kelebek türünü de keşfettiklerini belirten Yeğin, "Anadolu Karagöz Mavisi"nin bir türü olan "Eckweileri"nin sadece Koru Dağları'nda, "Attalos Mavisi"nin Antalya'da, "Carbonel Mavisi"nin de Antalya, Denizli ve Isparta'da görülebileceğine dikkati çekti.

Baharın müjdecisi "Yalancı Apollo"

Yeğin, uzun yıllardır yaptıkları çalışmalar sonucunda baharın geldiğini kelebeklerden anladıklarını söyledi. Sadece Antalya ve çevresinde görülebilecek bir kelebek türü olan "Yalancı Apollo"nun, baharın müjdecisi olduğuna değinen Yeğin, şöyle devam etti:

"Antalya, kelebek gözlemciliği için çok avantajlı bir coğrafya. Kentin kelebekleri 11 ay boyunca uçar. Bazı türler de vardır ki sadece Antalya'da gözlenebilir. Bunlardan en önemlilerinden biri 'Yalancı Apollo'dur. Bu kelebeği gözlemlediğinizde anlarız ki bahar başlamıştır."

Kelebek seraları kurulmalı

Kelebek türü açısından zengin ülkelerde kelebek seraları kurulduğunu, bu seraların birçok turistin ilgisini çektiğini vurgulayan Yeğin, "Türkiye bu işe hiç girişmedi ama batıya giderseniz, kelebek seraları vardır. Oralarda üretirler ve insanlara müze gibi sunarlar. Seraları ziyaret eden insanlar gezer, fotoğraf çeker ve buraya girmek için para öder. Özellikle Güneydoğu Asya'da böyle alanlar var. Bu işi becerebilirseniz, Antalya'ya gelen turisti kelebek seralarına yönlendirip gezdirebilirsiniz" diye konuştu.

Seraların yanında özel sit alanlarında da korumalı olarak kelebek turizmi yapılabileceğini dile getiren Yeğin, birçok insanın pars, çita, aslan görmek ve fotoğraflamak için dünyanın ulaşılması zor coğrafyalarına gittiklerini, Türkiye'nin de elindeki kelebek çeşitliliğini avantaja dönüştürüp, doğal ortamları kontrollü turizme açarak, kazanç sağlayabileceğini kaydetti.

Kelebek gözlemci sayısının artması lazım

Türkiye'de kelebek gözlemci sayısının artması gerektiğine işaret eden Yeğin, "İngiltere'de 10 bine yakın kelebek gözlemcisi varken, bu sayı Türkiye'de 300 ile 500 arasında. Türkiye'de kelebek gözlemcilerine resmiyet verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Kelebek gözlemciliği resmi bir hüviyete bürünmeli ve belli derecede resmi kurumlardan destek görmeli, tanınmalı. 'Antalya'nın kelebekleri' konulu yüksek lisans bölümü de açılmalı" dedi.

Diğer Kayıtlar
1-
2-
3-
4-En İyi Turizm Örgütü: Antalya Tanıtım Vakfı
5-DÜNYANIN ÜÇ BÜYÜK ULUSLARARASI ORGANİZASYONUNDAN BİRİ OLAN “EXPO” NEDİR?
6-Antalya'da Türkiye’nin ilk Deniz Biyolojisi Müzesi açıldı.
7-Ahmet Muhtar Kızıltan Kültür Sanat Merkezi
8-Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü
9-Anadolu Ateşi
10-Antalya Golf Turnuva Takvimi
11-Işık Ülkesi Likya Yolu Tanıtım Filmi
12-Antalya Promotion Foundation
13-ANTALYA LEZZETLERİ YEMEK KİTABI
 
Antalya Guide © Copyright 2009 Antalya Tanıtım Vakfı
Bu sitede bulunan tüm resimler, yazılar, logo ve dökümanlar Antalya Tanıtım Vakfı tarafından izinsiz alınamaz ve kopyalanamaz.
Antalya Kadın Müzesi
Designed by Mescomedia